דלג לתוכן

טקס פתיחת מתחם הכושר על שם תום שוהם ז"ל

טקס פתיחת מתחם הכושר על שם תום שוהם ז"ל התקיים ביום הולדתו בתאריך 26.12.21, בשעות אחר הצהריים במזג אוויר שהאיר את פניו לכבוד האירוע.
במעמד יעל, אמיר ומאיה שוהם, ראש המועצה לין קפלן, חה"כ סימון דוידסון המכהן כיו"ר שדולת הספורט בכנסת, סגן ראש מינהל הספורט אבי בנבינישתי, אורחים, חברים ותושבים נחנך מתחם הכושר, והוסר הלוט משלט המנציח את זכרו של תום.
הוריו של תום, יעל ואמיר, ריגשו עד דמעות כשספרו על תום, ילדותו, בגרותו, החלומות שטווה לעצמו, על כוח הרצון ועל עמידה ביעדים שהציב לעצמו.
למדנו על ילד שגדל בתל- מונד, שעשה קומזיצים ורץ בפרדסים, על נער המצטיין בכל תחום שלקח על עצמו והפך את הספורט לשגרת חיים.
התאהבנו בחיוך, ביפי תארו.
למדנו להכיר, דרך עיני הוריו, ילד שצמח להיות נער איכותי, מדריך בצופים, חונך נוער, עיניים טובות ומדים לבנים בוהקים בקורס חובלים.
התאהבנו.
ובכינו את לכתו בטרם הספיק להגשים את החלומות.
ראש המועצה לין קפלן בדבריה: "בתחילת כניסתי לתפקיד לפני קרוב לשנה, פגשתי את יעל ואת אמיר שוהם. הסיפור שלהם והדרך העדינה, הרגישה והמכובדת כל כך בה סיפרו אותו, ריגשה אותי מאוד ונגעה לליבי. כך גם האופן המיוחד בו בחרה משפחתו להנציח אותו: בהקמת מתחם כושר חדשני ומתקדם על שמו של תום ז"ל, שלספורט היה חלק משמעותי בחייו הקצרים, ושבאופן מצמרר שיחק ממש במקום בו הוקם המתחם בילדותו, כשעוד היו שם פרדסים.
בקשה אחת היתה למשפחה: לנסות ולפתוח את המתחם ביום ההולדת של תום ה-26 לדצמבר, ולי היה לי ברור שנעשה הכל כדי לעמוד בבקשה זו.
והנה, היום, ביחד עם האנשים היקרים לו מכל, נפתח המתחם על שמו.
אני רוצה להודות לכם, משפחת שוהם היקרה: יעל, אמיר ומאיה על שזכינו בכם כתושבים. אני רוצה להודות על תרומתכם הנדיבה, על שחלמתם וגרמתם לזה לקרות".
עוד נשאו דברים הדר יעקוביאן – חברו של תום
ואייל גולן – חבר של המשפחה.
המתחם נחנך עם גזירת סרט והסרת הלוט משלט הממוקם בכניסה למתחם שבו מונצחת דמותו עם קווים לאופיו ולאישיותו.
יהי זכרו ברוך.


דבריו המלאים של אמיר שוהם, אבא של תום – בטקס:
"תום, בכל מהלך חייו, שאף למצוינות.
אם זה בצופים, להדריך, לחנוך לנהל ולזכות בפרסים בגין פעילותו זו; אם זה בלימודים, ללמוד במגמה המובחרת של בית הספר ולהצטיין בפרויקט הגמר שבה; ואם זה בשירות הצבאי – להצטיין ביום הסיירות, להתקבל לשייטת, לבחור לשרת בחובלים ולהתקבל לצוללות.
כך גם בספורט. עיסוק בספורט ובכושר גופני מצריך תכונות של התמדה, נחישות, קפדנות, אחריות, כוח פיזי וכמובן – כוח מנטלי. אלו התכונות שאפיינו את תום ואלו התכונות שהובילו אותו לפסגה, בכל שלב מחייו.
תום, בילדותו, סבל מאסטמה והיה שמנמן, באופן שהקשה עליו לעסוק בספורט. ב – 30.3.2011 התפרסמה כתבה על סטפן אנגלס, בן 49 שחולה באסטמה ורץ מרתון בכל יום, על אף מחלתו.
תום, גזר את הכתבה מהעיתון, תלה אותה בחדרו והחליט שהוא לא נותן לאסטמה לעצור אותו.
כך, תום החל להתאמן בשחיה, בריצה, באופניים, התחרה במרוצים ובטריאתלונים, היה הנער הראשון שהתקבל להתאמן בקרוספיט הזאבים ופרץ שם את הדרך לקבוצת הנוער של מועדון זה.
האסטמה נעלמה והספורט ושמירה על כושר הפכו לשגרת יומו של תום, לצד יתר פעילותיו – חברים, לימודים, צופים, נגינה בגיטרה וכמובן המשפחה.
תום נהג לרוץ כאן, ביישוב, ולהתאמן, אם לבדו או אם חבריו, במקומות מאולתרים.
כשתום חלה, הוא לא נתן למחלתו לעצור אותו מלהמשיך לעסוק בספורט ולשמור על כושר. הוא לא רצה שיראו את סימני המחלה על גופו, הוא לא רצה שירחמו עליו, הוא לא הסכים, בשום פנים ואופן, להתמסכן או להתקרבן. מכריו של תום כלל לא ידעו שהוא חולה במחלה, אלא רק בשלב מאוחר שלה. הם התקשו להאמין, בדיעבד, שתום רץ את חצי מרתון ירושלים והמשיך להתאמן כשהמחלה מפושטת בגופו ותוך כדי ניתוחים מורכבים, טיפולים כימותרפיים, טיפולים ביולוגיים ועוד.
במהלך תקופת המחלה, ליוויתי את תום באימוניו. התאמנתי לצידו וכל פעם נותרתי נפעם מהיכולת הפיזית, אך בעיקר המנטאלית שלו. תום לא ויתר לעצמו ולא נתן למחלה להשבית אותו, כמעט עד יומו האחרון. הוא המשיך לעבוד במקום העבודה שכה אהב, אי.וי.אדג' והמשיך להתאמן, גם במהלך אישפוזיו התכופים והממושכים בבית החולים, והכל בלא להתלונן, בלא לרחם על עצמו ובשקט שאפיין אותו. פעם, באחת מנסיעותינו המשותפות לעבודה, שאלתי אותו איך הוא היה מגדיר את עצמו. הוא חשב לרגע ואז השיב לי בחיוך המבויש לו – "עצמה שקטה".
אם תשאלו אותי מי היא הדמות הכי אמיצה והכי חזקה שהכרתי, אני אשיב לכם בלא היסוס – תום.
גם כיום, כשקשה לי, כשלא בא לי לצאת לרוץ, כשלא בא לי להתאמן, כשאני מרגיש שאני באסיפת כוחות מנטלית ופיזית, כשאני מרגיש שקשה לי – אני קורא בשמו של תום והוא מקים אותי, מריץ אותי ונותן לי את הכח לצאת ולהמשיך.
יוני, מאמנו של תום מקרוספיט הזאבים כתב על תום כך: "תום אולי איננו עוד איתנו אבל האווירה הזו שאתם נכנסים למועדון, ההרגשה הזו שאתם יכולים לעשות עוד חזרה, לעבוד מעט יותר מהר, לדחוף את עצמכם מעבר למה שיכולתם, זו הרוח החיה של תום…".
תום נפטר, כאן, בתל-מונד, לפני קצת יותר משנה.
לא היה לנו ספק – וגם למכריו – שתום הוא דמות שיש להנציחה. ההחלטה להקים מתחם כושר לזכרו בתל-מונד, היישוב שבו גדל והתחנך למופת, הייתה מתבקשת מאליה. מתחם כושר שיהלום את זכרו של תום, שיהיה הטוב ביותר, שרוחו תשרור בו ושיאפשר לרבים להתאמן, לשמור על כושר ולפתח את התכונות שכה אפיינו את תום.
גם המיקום, כ – 100 מטרים מביתנו, במקום שבו תום היה נוהג לשחק בילדותו, לערוך מדורות ומחנות היה גם הוא מתבקש מאליו.
תאריך הפתיחה של מתחם הכושר נקבע, בדיוק לפני כשנה, להיום – 26.12.2021. יום הולדתו של תום. תוכניות לא היו, מיקום עדיין לא נקבע סופית, ראש מועצה ומועצה שזה עתה נבחרו ואפילו לא התחילו את עבודתם (יומה הראשון של לין קפלן כראש המועצה הנבחרת היה ב – 29.12.2020)…המשימה נראתה בלתי אפשרית, לא כל שכן כאשר התוכניות והעבודה להקמת הפארק שבו שוכן מתחם הכושר, כבר החלו…
זאת הייתה שנה מאתגרת ביותר.
הפעילות והעשייה להקמת מתחם הכושר ולעמוד ביעד של פתיחתו, היום, ביום הולדתו של תום, הייתה רצופה במכשולים, בקשיים ובהתמודדויות, כפי שכל פרויקט מתאפיין בו, אך גם לצד התרגשות, מתח וכאב.
חלון חדרו של תום צופה למתחם הכושר. מידי פעם בפעם העזתי להיכנס לחדרו, שנותר כפי שהוא מאז יום מותו, להתבונן יחד איתו בעבודות להקמת המתחם. לכעוס ולכאוב יחד איתו כשמשהו נתקע ולהתרגש יחדיו כשהדברים התקדמו.
כעת אני יכול להגיד בקול רם וחנוק, עשינו את זה, הצלחנו לעשות את הכמעט בלתי יאמן ולעמוד במשימה הבלתי אפשרית שהצבנו לעצמנו – השלמת הקמת מתחם הכושר החדשני והטוב ביותר שקיים, כאן בתל-מונד, לזכרו של היקר לנו מכל – תום.
את המשימה זאת לא יכולנו לבצע בלא אנשים טובים ומדהימים, שסייעו לנו לעמוד במשימת הקמת מתחם הכושר במועדו ואני מרגיש זכות וחובה להודות להם כאן ועכשיו –
דדי דהן, מזכיר המועצה לשעבר, שקבע בישיבה שקיימנו לפני שנה עם אנשי המקצוע (עוד לפני תחילת כהונתה של המועצה הקיימת), שמתחם הכושר יפתח ב – 26.12.2021; חברי המועצה שאישרו, בישיבת המועצה הראשונה, את הקמת מתחם הכושר; חב' מקורות שחרגה מלוחות זמנים רגילים ופעלה לאישור מיקום מתחם הכושר באופן מיידי (ריקי מור ואביעד שקדי, אם אתם כאן – תודה לכם); יגאל, מהנדס המועצה, שטיפל במסירות ובמקצועיות לצורך קידום הקמת מתחם הכושר; סיני, קבלן הפיתוח, שכל פעם שפגשתיו הסתכל לי בלבן בעיניים והבטיח לי שבכל מה שקשור במתחם הכושר הוא איתי ויעמוד במשימות; איברהים, מנהל העבודה של האתר, שבשקט, בצניעות ובהתמדה פעל ועשה מעל ומעבר, במסירות אין קץ, כדי שמתחם הכושר יפתח במועדו (לרבות עבודה בשעות הלילה ושינה, כאן באתר, כדי לשמור על הציוד הקשור לפתיחת מתחם הכושר); דוד, המפקח, שקידם מול הקבלן את עבודות הפיתוח להקמת מתחם הכושר; אפי, מהחברה הכלכלית, שעמד איתי בקשר שוטף והיה קשוב לבקשותיי; ארז לזובר, מנהל החברה הכלכלית, שהגיע ברגע הנכון ולמקום הנכון כדי להשגיח ולוודא שהעבודות תתבצענה באופן הנכון, היעיל והמיטבי ביותר. הניסיון והמקצועיות שלך, ארז, היוו קטליזטור משמעותי להצלחת הפרויקט.
עמותת מגדלור – עמותת החובלים – ששותפה גם היא להקמת מתחם הכושר ואשר תיקח גם חלק פעיל בו בעתיד. אני גאה בבחירתו של תום, להצטרף למשפחת החובלים ואני גאה שאתם חלק מהמיזם הזה.
ערן ואיציק, מחב' נ.ע. לבה שותפינו למיזם, שהתקינו כאן את מתקני הכושר הטובים ביותר בעולם של חברת קומפן מדנמרק. הם תמכו בנו וסייעו לנו במהלך כל השנה. אנחנו נכנסו לליבם והם נכנסו לליבנו.
המתחם, בסיועם של ערן ואיציק, הולך להיות מתחם דינמי ומתחדש. הפתעות בדרך.
רונית נחום, דוברת המועצה, אין עלייך! את יחידה ומיוחדת, אנחנו שמחים שהכרנו אותך ושהיישוב התברך בך. אני יודע, כעת, כמה רגישות, חום, האהבה, מסירות ונתינה יש בך.
את לא אוהבת שאני אומר לך את זה כל הזמן – תודה ענקית לך!
לין קפלן היקרה. בלעדייך זה לא היה קורה. במהלך השנה האחרונה נוכחתי עד כמה תל מונד יקרה לך ועד כמה תל מונד זקוקה לך. נוכחתי לדעת שהצהרותייך בדבר מנהל תקין, שקיפות ושיתוף הן לא מן הפה אל החוץ. נוכחתי לאופן שבו את מנהלת ומנווטת את הדברים – ברגישות ובנחישות.
אנחנו, משפחת שוהם, מודים לך מקרב ליבנו, על ההירתמות לפרויקט, על הרגישות שהפגנת, על הפעילות מאחורי הקלעים ליישור ההדורים, על "רוח המפקד" שהשרת על כל נושאי התפקידים שמתחם הכושר יוקם ויפתח במועדו, No matter what. על פתירת כל משבר. גם אתמול, בשבת. מתחם הכושר החדשני הזה, זאת הסנונית לחזונך להפוך את תל-מונד לרשות מובילה ומחדשת בתחום הספורט ותרבות הפנאי. זכינו בך כראש המועצה שלנו וגם כחברה.
הגם שהם מעדיפים להישאר בעילום שם, אני לא יכול שלא להודות לתורמים שנמצאים כאן איתנו היום, שבזכותם הצלחנו להקים את המיזם המדהים הזה. ברור לכם, שאנחנו, משפחת שוהם, אסירי תודה ואנחנו תקווה שהנתינה ופירותיה, שהיא שלכם כפי שהם שלנו, ממלאת את ליבכם כפי שהיא ממלאת את ליבנו.
ולחברים שלי מ"כיסופים" – אחד בשביל כולם וכולם בשביל אחד.
ולבסוף, לתושבי תל-מונד – אמנם היום הוא יום ההולדת של תום. אבל זאת המתנה שלנו לכם על מנת שתום ישאר תמיד בליבנו ובמחשבותינו. השתמשו בה, נצלו אותה, התפתחו איתה אך גם שימרו עליה וכיבדו אותה.
תודה לכם!"