דלג לתוכן

התפרצות מחלת הכלבת בישראל

תושבים יקרים,

הודעה מאת ד"ר אודי זהרוני – וטרינר המועצה בדבר
התפרצות מחלת הכלבת בישראל:

מדי כמה שנים אנו חוזים בהתפרצות מחלת הכלבת , המגיעה אלינו לרוב משכנותינו בצפון.
בחודשים האחרונים מתפתחת התפרצות שכזו , הגולשת אל מרחב העמקים ואף דרומה מזה , ונתגלתה, נכון להיום, דרומית ליוקנעם, וכבר נספרו למעלה מ – 60 מקרים בשנה זו.
מחלת הכלבת היא מחלה מוחית ללא כל אפשרות ריפוי – כל החולה בה – ימות !!! (כלומר, לא כל אחד שננשך אלא זה שלא קיבל טיפול בזמן, ושהוירוס התפתח אצלו לכדי מחלה מוחית – ומדובר על כל היונקים כולל האדם). ולכן כל ההתגוננות מפניה נעשית ע"י מניעה – חיסון שנתי של כל הכלבים בזריקה , וכן חיסון אוראלי (באמצעות פתיונות לעיסה) של חיות הבר בשטחים הפתוחים.
חלק חשוב כאמור במניעת המחלה הינו חיסון חיות הבית שלנו , והחוק אף מחייב חיסון נגד כלבת של כלבי הבית (מגיל 3 חודשים) כל שנה, והוצאת רשיון להחזקתם מאת הרשות המקומית שבתחומה הם מתגוררים. את החתולים מומלץ גם כן לחסן שכן הם יכולים ללקות במחלה באותה מידה ולהעבירה הלאה.
במידה ומתגלה המחלה באזור, מורה משרד החקלאות להמית את כל בעלי החיים הלא מחוסנים או להכניסם לתחנת הסגר לכלבת למשך 6 חודשים על חשבון בעליהם.
חלק חשוב נוסף במלחמה בכלבת הינו אופן החזקת הכלבים שברשותנו : עלינו להשגיח על הכלבים שלנו בכל זמן , כלומר, עלינו להוציאם לטיול רק כשהם : " אחוזים ברצועה הנתונה בידי אדם המסוגל לשלוט בהם" (לשון החוק), וזאת על מנת למנוע מהם מפגשים עם חיות בר או כלבים אחרים שרמת חיסונם אינה ידועה , וכדי שנהיה ערים למקרה שארע מפגש שכזה.
התנים, השועלים, והצבועים הינם חיות בר מוגנות , ולפיכך נמצאים תחת פיקוחה של רשות הטבע והגנים , ולכן באם ראיתם כאלו בנסיבות בלתי רגילות הנכם מוזמנים ליצור קשר עם פקח רשות הטבע והגנים באזורנו : אוהד מס, בטלפון נייד : 050-5074496.
בכל מקרה של נשיכה או שריטה של בע"ח, על הנפגע לבצע ניקוי וחיטוי של הפצע , וכן עליו להגיע באופן אישי ללשכת הבריאות המחוזית ברחוב ויצמן 23 בנתניה, טלפון מס': 09-8300111 , על מנת להיבדק על ידי הרופא המחוזי שיחליט על המשך הטיפול כמו גם על נחיצות ביצוע הסגר לבעל החיים הפוגע.

בברכה
דר' אודי זהרוני
רופא וטרינר רשותי