דלג לתוכן

אירועי אוקטובר למודעות סרטן השד – הרצאה יאנה דרום

עוד אירוע להגברת המודעות בתל-מונד

והפעם – הרצאה מאלפת של יאנה דרום. לוחמת מחלימה.

את הערב פתחה ראש המועצה לין קפלן. דבריה מובאים כאן. וכל מילה מיותרת. לכנה להיבדק. פשוט וחכם.

וטובה שעה אחת קודם.

לין קפלן: "הערב הזה מרגש וחשוב במיוחד. הוא עוסק בנושא שרלוונטי לצערנו בצורה כזו או אחרת לכל אחת מאיתנו.

חודש אוקטובר הוא כידוע חודש המודעות לסרטן השד שהיא המחלה הממארת השכיחה ביותר בקרב נשים בארץ ובעולם המערבי בכל קבוצות האוכלוסייה.

כ- 5,500 נשים מאובחנות בישראל מדי שנה כחולות חדשות בסרטן שד, כרבע מהן מתחת לגיל 50, ורובן המכריע לא משתייכות לקבוצת סיכון כלשהי.

1 משבע. 1 משבע. המספר מפתיע ומבהיל. אבל לצד המספר הזה, הגילוי המוקדם בסרטן השד הוכח כמעלה את סיכויי הריפוי לכ-90%.  90%!

כלומר, אבחון מוקדם מציל חיים. נקודה.

עוד מוכיחים המחקרים כי קיים קשר ישיר בין פעילות גופנית לירידה בסיכון לחלות בסרטן השד, בעיקר אחרי גיל המעבר.

חשוב לסגל אורח חיים בריא ולהימנע  מדפוסי התנהגות שעלולים להגביר את הסיכון לחלות: להימנע מהשמנת יתר, לא להיחשף לשמש, לשמור על צריכת אלכוהול נמוכה, להימנע מעישון, וכאמור לעסוק בפעילות גופנית.

1% אגב מהמאובחנים בסרטן השד הם גברים. מידע שמפתיע רבים. 

חשוב שכל אישה וגבר, בכל גיל, יהיו קשובים לגופן, ואם מתעורר חשד כלשהו לגבי שינוי, ולו הקטן ביותר, חשוב מאוד לגשת ולהיבדק בהקדם.

בנוסף, חשוב מאוד לשמור על שגרת בדיקות קבועה לפי ההמלצות הרפואיות בכל גיל.

אני גאה לספר למי שלא יודעת, שאצלנו בתל-מונד קיימת קבוצת תמיכה יוצאת דופן לנשים מחלימות וחולות. "גמאני" רצה שיזמה מיכל צוברי האלופה שלנו שידה בפעילויות קהילתיות חשובות ומרגשות ושביחד עם שותף לדרך –  ערן רויטר מאמנת את הנשים היקרות שלנו.

בהתחלה הן קצת הלכו.. קצת נחו. והיום? – השמיים הם הגבול.

במהלך חודש המודעות לסרטן השד, הארנו את בניין המועצה בצבע וורוד. מחר בשעה 8:00 יתקיים המרוץ היישובי להחלמתה של נעמה צור תושבת תל מונד וישתתפו בו גם ובראש וראשונה בנות הקבוצה גמאני רצה וכולכן מוזמנות להצטרף אלינו שם בהבעת תמיכה וחיזוק, והערב, נשמע עוד מעט את סיפורה של יאנה דרום.

אני רוצה להודות לכל העוסקים במלאכה:

לחגית לוי קדמי מנהלת בית החינוך על האירוח כאן בבית החינוך, לאביב נעמן, תלמיד בית החינוך שהתנדב לסייע בלוגיסטיקה ובהגברה, לפורום הנשים בתל-מונד על הסיוע בהפקת הערב ובמיוחד למיכל צוברי על העשייה המשמעותית והמבורכת למען הנשים בתל-מונד בכלל ובמסגרת גמאני רצה בפרט.

חולות ומחלימות יקרות שלנו, בשם תושבות ותושבי תל מונד אני רוצה להביע את הערכתנו הרבה למאבק האישי של כל אחת ואחת מכן, לחבק ולחזק אתכן מכאן ולאחל לכן החלמה שלמה ומלאה. כולכן גיבורות!"